Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

Wykłady w Dworze Artusa

 

Instytut Filozofii UMK, Dwór Artusa w Toruniu oraz Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego zapraszają na cykliczne spotkania w ramach “Czwartków z filozofią”


Najbliższe spotkanie: 24 kwietnia 2025, godz. 18.30, Dwór Artusa

 Erystyka po królewsku? – poradnik nierzetelnego mówcy wraz z filozoficznym komentarzem

“Poradnik skutecznego władcy” – tak dziś można nazwać wydaną publicznie niespełna pół milenium temu (bo w 1532 r.) publikację autorstwa Niccolo Machiavellego pt.: “Książę”. Autor wymienia w niej sposoby, za sprawą których władca może zdobywać i sprawować swą władzę nad umysłami innych (tłumu, możnych oraz wrogów) w nierzetelny ale zawsze skuteczny sposób. Niemal 300 lat później (bo ok. 1830 r.) spod pióra Artura Schopenhauera wychodzi inny poradnik, znany dziś pod nazwą “Erystyka – czyli sztuka prowadzenia sporów”. Autor omawia w nim techniki, które znane i stosowane były już w starożytnej Grecji, a które polegały na niekoniecznie rzetelnym ale skutecznym wygrywaniu każdej dyskusji za pomocą dialektyki erystycznej. Ponieważ upływ czasu w żaden sposób nie pozbawił znaczenia obu tekstów, pozwolę sobie na ich porównanie, by wskazać, czy i na ile możemy komentować dziś z filozoficznej perspektywy erystykę oraz jej dziedzictwo. Być może nawet powinniśmy?

Krzysztof Rojek – doktor filozofii, absolwent studiów filozoficznych. Zatrudniony na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. Autor monografii: Wolność w kontekście determinizmu. Analiza porównawcza teorii N. Hartmanna i R. H. Kane’a, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2019. Zainteresowania naukowe: filozoficzne koncepcje wolności, problem wolnej woli w kontekście determinizmu oraz wartości, współczesne adaptacje sztuki przemawiania (retoryki) i sztuki prowadzenia sporów (erystyki). Zainteresowania pozanaukowe: musicale, ludologia.

 


Zapraszamy na kolejne Czwartki z filozofią:

 

→ 22 maja: Wszystko,  co powiem o alchemii, będzie nieprawdą (dr hab. Radosław Kazibut, prof. UAM)

→ 5 czerwca: Filozofia opieki skoncentrowanej na osobie. Perspektywa etyki medycznej (dr Marta Śliwa)

→ 23 listopada: Przeżywanie czasu a czas obiektywny – refleksja inspirowana filozoficznie (dr Katarzyna Kremplewska)

→ 4 grudnia: Samotna podróż i filozofia (prof. dr hab. Adam Grzeliński)

 


Cykl “Czwartki z filozofii” rozpoczęliśmy 24 lutego 2011 roku. Dotychczasowe spotkania:

Szczegółowe informacje o “Czwartkach z Filozofią” – tutaj.


Niedawne zarejestrowane wykłady:

prof. Piotr Domeracki, Labirynt samotności

prof. Marcin T. Zdrenka, Stultitia moralis, czyli czy możemy zgłupieć moralnie?

prof. Adam Grzeliński, Filozofia i lęk