Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl

Wykłady w Dworze Artusa

 

Instytut Filozofii UMK, Dwór Artusa w Toruniu oraz Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego zapraszają na cykliczne spotkania w ramach “Czwartków z filozofią”


Najbliższe spotkanie: 20 lutego 2025, godz. 18.30, Dwór Artusa

Etyka w zderzeniu ze sztuczną inteligencją

Kim jestem w stechnologizowanym świecie? Kim jest człowiek dorosły, a kim uczeń w dobie dominacji mediów cyfrowych? Kto jest podmiotem odpowiedzialnym? Czy rzeczywistość online sprzyja hołdowaniu niemoralności, a co za tym idzie nieodpowiedzialności? Czy sztuczną inteligencję możemy rozpatrywać wyłącznie z pespektywy oddziaływania negatywnego, niszczącego kreatywność i twórcze myślenie? Czy możliwe jest przynajmniej częściowe uczłowieczenie cyfryzacji? Na te oraz inne pytania postara się odpowiedzi udzielić (przynajmniej częściowo) dr Aleksandra Kondrat, konsultanta ds. edukacji klasycznej z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, w którym prowadzone są interesujące formy doskonalenia zarówno ze sztucznej inteligencji w edukacji, jak również z innych kluczowych zagadnień dydaktyczno-wychowawczych. Więcej informacji o szkoleniach: https://www.kpcen-torun.edu.pl/oferta/formy-ksztalcenia.

kobieta, blondynka w długiej kwiecistej sukience. Stoi bokiem w ręku trzyma mikrofon, patrzy w obiektyw. Za nią jest ekran z wyświetlana prezentacją

 

Dr Aleksandra Kondrat – filozofka, poszukiwaczka innowacyjnych i nowatorskich rozwiązań w edukacji, zwolenniczka nordyckiego modelu edukacji, filozofii oraz psychologii egzystencjalnej. Prywatnie: miłośniczka ekologii głębokiej i sportów aerobowych. Nauczyciel-konsultant ds. edukacji klasycznej w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

 


Zapraszamy na kolejne Czwartki z filozofią:

 

→ 20 marca: Eko-reklama – reklama społeczna w służbie wdrażania idei zrównoważonego rozwoju (dr Marcin Leźnicki)

→ 24 kwietnia: Erystyka po królewsku? – poradnik nierzetelnego mówcy wraz z filozoficznym komentarzem (dr Krzysztof Rojek)

→ 22 maja: Wszystko,  co powiem o alchemii, będzie nieprawdą (dr hab. Radosław Kazibut, prof. UAM)

→ 5 czerwca: Filozofia opieki skoncentrowanej na osobie. Perspektywa etyki medycznej (dr Marta Śliwa)

→ 23 listopada: Przeżywanie czasu a czas obiektywny – refleksja inspirowana filozoficznie (dr Katarzyna Kremplewska)

→ 4 grudnia: Samotna podróż i filozofia (prof. dr hab. Adam Grzeliński)

 


Dotychczasowe spotkania:

Szczegółowe informacje o “Czwartkach z Filozofią” – tutaj.


Niedawne zarejestrowane wykłady:

prof. Piotr Domeracki, Labirynt samotności

prof. Marcin T. Zdrenka, Stultitia moralis, czyli czy możemy zgłupieć moralnie?

prof. Adam Grzeliński, Filozofia i lęk