Roman Hryniewicz – student filozofii 40+

Roman Hryniewicz (3 rok Filozofii I stopnia)

Co skłoniło mnie do podjęcia studiów w tym wieku i dlaczego to studia z filozofii? Motywacją do podjęcia studiów filozoficznych była przede wszystkim chęć poznania samego siebie oraz próba skonfrontowania tego, czego nauczyło mnie już życie z innymi spojrzeniami na problemy, z którymi przecież wszyscy się borykamy (sens egzystencji, estetyka, etyka i moralność, polityka itd.). Filozofia to jednak nauka zdecydowanie dedykowana dla osób „dojrzałych”; tutaj wiek jest wielkim sprzymierzeńcem. Z dojrzałością rosną kompetencje i życiowe doświadczenie, co ma szczególne znaczenie w filozofii; mniejsze – w szybko zmieniających się  dyscyplinach technicznych, na przykład informatyce.

Studiując w Instytucie Filozofii UMK mam to szczęście, że mogę pracować z wybitną kadrą. Wydział Humanistyczny, którego jesteśmy częścią, posiada najwyższą kategorię naukową A+. Ponadto  najważniejszą zaletą prowadzonych w Toruniu studiów jest to, że uczy się tu przede wszystkim filozofii, a nie wyłącznie o filozofii.

Co było największym zaskoczeniem w Instytucie Filozofii UMK? Chyba bardzo gościnne przyjęcie. Nigdy nie odczuwałem dystansu wiekowego (a przecież już na pierwszym roku miałem 60 lat!). Bardzo cenię rewelacyjne stosunki międzyludzkie i szacunek dla różnych poglądów. Wspaniałe są też relacje z kilkadziesiąt lat młodszymi studentami. Okazało się, że jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, a wspólne zainteresowania, mimo takiej różnicy wieku, wszystkich nas wzbogacają.

Gdybym miał zachęcić kogoś dojrzałego do podjęcia studiów filozoficznych w IF UMK, przypomniałbym jej lub jemu słowa Sokratesa: „Nie warto żyć życiem przez nas niepoznanym”. Choć rację ma też Kasia Nosowska: „Życie jest zbyt krótkie, aby tracić czas na rozmowy o niczym”. Dlatego zachęcam wszystkich, niezależnie od wieku: porozmawiajmy wspólnie o filozofii.