Instytut Filozofii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3666
e-mail: filozofia@umk.pl
obrazek nr 1

Czy stereotypy narodowe są starsze niż narody? (dr Emilia Olechnowicz, IS PAN) - najbliższy Czwartek z Filozofią 16 maja, 18.30

16 maja o 18.30 zapraszamy na najbliższy Czwartek z Filozofią, podczas którego dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN opowie o tym, czy stereotypy narodowe są starsze niż narody. Jak zwykle spotykamy się w Dworze Artusa na Starym Rynku.

więcej informacji

Johann Heinrich Abicht - Selected Writings from Vilnius Period (1804-1816). Najnowsza publikacja naukowa

W Wydawnictwie Naukowym UMK ukazał się właśnie tom pism Johanna Heinricha Abichta pt. Selected Writings from Vilnius Period (1804-1816) pod redakcją Joanny Usakiewicz, Dariusza Pakalskiego i Tomasza Kupsia. Zapraszamy do lektury.

więcej informacji

Johann Heinrich Abicht – filozof wileński. Nowa publikacja naukowa

Uprzejmie informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się praca Johann Heinrich Abicht – filozof wileński. Działalność naukowa i dydaktyczna (1804–1816). Badania i źródła autorstwa Tomasz Kupsia, Joanny Usakiewicz i Daliusa Viliūnasa

więcej informacji

Najnowsze odcinki "Pogawędnika filozoficznego": o osobie (ale bez osoby), o listocie, a także o Nicolaiu Hartmannie (i jego ontologii).

Zapraszamy do wysłuchania najnowszych części "Pogawędnika Filozoficznego":

 

Można nas posłuchać tutaj: https://pogawednik_filozoficzny.buzzsprout.com oraz na Spotify, Apple Podcasts, Stitcher, Overcast, Google Podcasts i innych serwisach podkastowych.

więcej informacji

„Elementy prawa” Thomasa Hobbesa, pierwsza rozprawa filozofa - dr hab. Krzysztof Wawrzonkowski, prof. UMK (28 maja 2024, godz. 12.00, s. 317)

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte wykłady i dyskusje Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki. Spotkania odbywają się co miesiąc we wtorki o godzinie 12.00 w s. 317 w Collegium Minus (harmonijka).

 

Współorganizatorami wydarzeń są: Polskie Towarzystwo Filozoficzne - Oddział Toruń oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

więcej informacji

Kolejny tom w serii "Klasyka filozofii"

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazały się Elementy prawa naturalnego i politycznego (1640) Thomasa Hobbesa w przekładzie i opracowaniu naukowym Krzysztofa Wawrzonkowskiego. Polska edycja tego dzieła została przygotowana w ramach grantu NPRH "Filozofia brytyjska XVII i XVIII wieku"

więcej informacji

Nowy tom w serii "Klasyka filozofii"

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazał się Esej o naturze naszych uczuć i afektów wraz z przykładami działania zmysłu moralnego (1728) Francisa Hutchesona (1694-1746) w przekładzie i opracowaniu naukowym Justyny van den Abbeel i Adama Grzelińskiego. Polska edycja tego dzieła została przygotowana w ramach grantu NPRH "Filozofia brytyjska XVII i XVIII wieku"

 

 

Esej o naturze naszych uczuć i afektów  oraz Przykłady działania zmysłu moralnego to obok Badań dotyczących pochodzenia naszych idei piękna i cnoty najważniejsze dzieła Francisa Hutchesona (1694–1746), klasyka oświeceniowej filozofii brytyjskiej. Przedstawia on w nich wpisującą się w szkołę emotywizmu  etycznego koncepcję zmysłu moralnego, której bezpośrednich inspiracji można doszukiwać się w myśli Anthony’ego Ashleya Coopera Shaftesbury’ego i którą rozwijali później najwięksi filozofowie epoki: Adam Smith oraz David Hume. Jednym z centralnych motywów jego filozofii jest przekonanie o powszechnej ludzkiej życzliwości, zaś obie prezentowane w niniejszym tomie prace zawierają argumentację na rzecz owego poglądu, stanowiąc przy tym swoisty podręcznik cnotliwego życia.

więcej informacji

Otwarcie konkursu o Nagrodę im. Kazimierza Twardowskiego za najlepszą książkę filozoficzną roku 2023

Organizator konkursu, Fundacja Academicon, ogłasza II edycję konkursu o nagrodę za najlepszą książkę filozoficzną roku

więcej informacji

Archiwum